Już po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole pana Witolda Kowalskiego- leśniczego z Nadleśnictwa Skierniewice. Uczniowie klasy III b, których wychowawczynią jest pani Halina Tokarska oraz grupa przedszkolaków z grupy 0b, wychowawczynią jest pani Karolina Jaźwiec - mieli okazję do utrwalenia wiadomości zdobytych na zajęciach. Podczas barwnej prelekcji zapoznali się z pracą leśniczego, nauczyli się rozróżniać poroże od rogów oraz poznali wiele ciekawostek z życia leśnych zwierząt. Gość zachęcał do częstego obcowania z przyrodą. Zwrócił także szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu.
Dla większości przedszkolaków było to pierwsze, ale jakże wartościowe spotkanie. Ciekawe opowieści leśnika przybliżyły dzieciom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Mali przyrodnicy z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyły się, jak należy zachować się w lesie.
Pożegnano się tradycyjnym Darz bór, którym to żegnają się, witają lub życzą sobie powodzenia leśnicy i myśliwi. Darz bór... Wszyscy mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie.
W środę, 11 listopada 2015 r., obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na tę okoliczność dnia 16.11.2015r., w poniedziałkowe przedpołudnie, odbyła się uroczysta akademia poświęcona upamiętnieniu 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to krótka lekcja historii, na której uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia z dziejów Polski od roku 1772 do roku 1918, kiedy trzej zaborcy: Rosja, Prusy i Austria podzielili ziemię polską między siebie. Polska zniknęła z mapy Europy. Po 123 latach niewoli dzięki niezłomności wielu naszych przodków pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego wypędzili wrogów z naszych ziem.
W biało-czerwonych barwach z patriotycznymi na ustach wierszami i pieśniami w radosnym świątecznym nastroju uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczcili pamiętną datę Wolności.
Akademię przygotowali i nad jej przebiegiem czuwali nauczyciele p. Anna Majewska, p. Renata Ekiel, p. Sławomir Ekiel, oraz p. Barbara Machałowska. Swoją pomoc okazał również uczeń gimnazjum Mateusz Biskupiak.
Opracowała: Anna Majewska
" Rodzina bierze swój początek w miłości, jaką stwórca ogarnia stworzony świat".
„ Jan Paweł II – patron rodziny” – pod takim hasłem obchodzony był w tym roku XV Dzień Papieski. Święty Jan Paweł II podkreślał w swoim nauczaniu wielką rolę rodziny w życiu każdego człowieka. Twierdził, iż "Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, za zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi przedstawiony cel rodziny w jej pierwszorzędne zadanie". W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym dniu i o uczczeniu Wielkiego Polaka – naszego papieża Jana Pawła II. 4 listopada odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Nie zabrakło również Dyrekcji i pedagogów. W montażu słowno- muzycznym połączonym z prezentacją multimedialną, uczniowie ukazali nam drogę do świętości jaką odbył Jan Paweł II podczas swojej ziemskiej wędrówki. Nie zabrakło również papieskich wskazówek dla nas – chcących tak jak On osiągnąć niebo. Aby ziściły się nasze marzenia o świętości, nie mogą być nam obce ewangeliczne wartości, o których tak często mówił i nimi żył Jan Paweł II: miłość, nadzieja, przyjaźń, bezinteresowność, przebaczenie, odwaga, jałmużna, dobroczynnoęć, wrażliwość, patriotyzm, krzyż, Eucharystia, Ewangelia. Akademię przygotowały i nad całością czuwały panie: M. Wiśniewska i B. Machałowska. Swoją pomoc okazał również Mateusz Biskupiak, uczeń naszego gimnazjum.
Dnia 6.11.2015r. oddano do użytku ogródek przyszkolny "Zielony teren". Teren na którym powstał ogródek dydaktyczny był do tej pory niezagospodarowany. Pilna potrzeba zagospodarowania tego terenu powstała po położeniu kostki pomiędzy budynkami szkół. Na obszarze o powierzchni 125m2 posadzono około 160 roślin: krzewów, drzew iglastych i liściastych, bylin oraz traw. Dzięki powstaniu ogródka uczniowie będą umieli rozpoznawać gatunki roślin. Ponadto zapoznają się ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie w kolejnych porach roku.
Dyrektor Zespołu Szkół w Sadkowicach dziękuje wszystkim sponsorom, którzy wsparli finansowo wykonanie wyżej wymionego zadania.
W Zespole Szkół w Sadkowicach powstała nowa sala do integracji sensorycznej wyposażona w odpowiednie przyrządy. Z tej sali korzystać będą przede wszystkim dzieci z orzeczeniami i zaleceniami wydanymi przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną oraz dzieci mające problemy z uczeniem się. Terapeuci dysponować będą dużą kolekcją sprzętu do huśtania, kręcenia się, toczenia się, wspinania się, skakania, jeżdżenia i innych przyrządów zapewniających ruch całego ciała. Mają też wiele rzeczy które dziecko może łapać, manipulować i rzucać. Sala ma odpowiednią powierzchnię wystarczającą do wykorzystania sprzętu podwieszanego, zapewniającą swobodę ruchu.
Metoda Integracji Sensorycznej (SI) to zajęcia, których celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych (sensorycznych).
Terapia integracji sensorycznej określana jest mianem „naukowej zabawy”. Podczas sesji dziecko huśta się w hamaku, toczy w beczce, jeździ na deskorolce czy balansuje na kołysce. Przez zabawę przyjemną i interesującą dla dziecka dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań. Środki finansowe pochodziły z rezerwy MEN w ramach subwencji na tkzw. edukację włączającą.
Opracowała: Karolina Jaźwiec