W dniach 21-22 maja 2013 r. odbyła się wycieczka krajoznawcza do Krakowa i Ojcowa, w której uczestniczyli uczniowie klasy IV-VI .
W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, który oprawadził nas po Starym Mieście i Sukiennicach. W podziemiach Rynku Krakowskiego znajduje się niedawno otwarte muzeum interaktywne, gdzie mogliśmy cofnąć się w czasie i obejrzeć czternastowieczny Kraków: wejść do chaty kowala, posłuchać odgłosów rynku, na którym przekupki oferowały swoje towary. Nie małą atrakcją było zważenie się wg jednostek miar obowiązujących w XIV wieku.
Mieliśmy możliwość odwiedzić także Kościół Mariacki i bliżej przyjrzeć się najpiękniejszemu ołtarzowi z bliska stworzonemu przez Wita Stwosza. Odwiedziliśmy również Krypty Grobowe, w których znajdują się groby zasłużonych Polaków, m.in. Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i ostatnio najczęściej odwiedzany grób Lecha i Marii Kaczyńskich - pary prezydenckiej. Nie mogliśmy nie wejść na wieżę, gdzie znajduje się dzwon Zygmunta. Po drodze na Wawel przystanęliśmy przy "Oknie Papieskim" po czym udaliśmy się na dziedziniec siedziby królewskiej. Smok wawelski i pomnik wiernego psa "Dżoka" to kolejny punkt wycieczki. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się na nocleg do Wiśniowej.
Drugi dzień to zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego, który ukazał oblicze pełne niespodzianek, w tym Jaskinię Łokietka, a maszerując Doliną Prądnika widzieliśmy skalne ściany, urwiska i formy skalne: Igłę Deotymy, Bramę Krakowską, Rękawicę, czy Maczugę Herkulesa. Nie mogliśmy ominąć Źródełka Miłości, z którego należało się napić. W drodze powrotnej z powodu deszczu obejrzeliśmy zza szyb autokaru kościółek na wodzie i udaliśmy się do domu. Wycieczka była bardzo udana.
Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały panie: Beata Szymczyk, Halina Tokarska i Beata Gotner - Jurek.
Opracowała Beata Gotner - Jurek
Wycieczka klasy VI do Sandomierza
Dnia 17 maja br. odbyła się długo oczekiwana wycieczka uczniów klasy VI do Sandomierza.
Wyjechaliśmy o godz. 715 spod budynku Zespołu Szkół w Sadkowicach, aby po 4 godzinach jazdy dotrzeć do celu wyprawy. Przewodnik oprowadzający nas po „Królewskim Mieście” rozpoczął zwiedzanie od Podziemnej Trasy Turystycznej. Następnie zaprowadził nas na Sandomierski Rynek Starego Miasta. Podziwialiśmy Bazylikę Katedralną i Zbrojownię Rycerską. Historii miasta wysłuchaliśmy pod Bramą Opatowską. Na trasie zwiedzania nie mogło zabraknąć Domu Długosza, Collegium Gastomianum oraz Zabytkowych Kamienic. Kolejnym punktem wycieczki był Wąwóz Królowej Jadwigi, zaś zwieńczeniem „podróży” po Sandomierzu był rejs spacerowy po Wiśle. Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w Mc Donald’s. Atrakcji nie brakowało, pogoda dopisał. Pełni wrażeń powróciliśmy szczęśliwie do domu.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały: wychowawczyni pani Beata Pakuła oraz pani Agnieszka Tulin i pani Krystyna Woźniak.
Opracowała Beata Pakuła
Wycieczka na IV Targi Książki w Warszawie
Dnia 18.05.2013 dzieci z Zespołu Szkół w Sadkowicach wraz z opiekunami i jedną mamą uczestniczyły w IV Warszawskich Targach Książki. W tym roku odbywały się po raz pierwszy na Stadionie Narodowym. Stoiska wydawnictw zlokalizowane były na wewnętrznej promenadzie biegnącej wokół trybun. Spośród licznych atrakcji towarzyszącym targom dzieciom najbardziej przypadły do gustu odwiedzanie stoisk przy których składały autografy znane osoby. Można było kupić książki po promocyjnych cenach.
Podczas spaceru po promenadzie spotkały znanych pisarzy dla dzieci min.: Agnieszkę Frączak, Grzegorza Kasdepke, Annę Onimichowską, Renatę Piątkowską, Dorotę Gellner, Martę Fox, Małgorzatę Strzałkowską. Zainteresowani egzotycznymi przygodami miały okazję porozmawiać ze sławnymi podróżnikami jak Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska, Elżbieta Dzikowska. Przy stoiskach podpisywali swoje biografie znani aktorzy (Krystyna Sienkiewicz, Piotr Adamczyk, Grażyna Szapołowska, Marek Kondrat, Roman Kłosowski, Edyta Jungowska) i dziennikarze (Wojciech Jagielski, Tomasz Raczek). Swoje utwory podpisywała również córka K. I. Gałczyńskiego - Kira Gałczyńska. Można było na chwilkę przerwać spacer i usiąść na trybunach, i posłuchać fragmentów głośno czytanych utworów lub przysłuchać się dyskusji o książkach prowadzonych na kanapie literackiej. Opiekunki Renata Ekiel i Urszula Adamczyk odwiedziły także stoiska gdzie prezentowane były utwory z literaturą rosyjską. Zakupiły do biblioteki szkolnej książki i pomoce naukowe z tekstami w jęz. rosyjskim.
Dzieci wzięły również udział w akcji społecznej ,,Dzielę się książkami”, polegającej na przekazaniu przeczytanych książek dla dzieci przebywającymi w domach dziecka, szpitalach, świetlicach środowiskowych.
W znakomitych humorami przeszły się także uliczkami Starego Miasta i pożegnały Warszawę.
Dziećmi podczas wyjazdu opiekowały się panie: Renata Ekiel, Wiesława Przybyłkiewicz, Urszula Adamczyk i Angelika Przybyłkiewicz.
Opracowała Renata Ekiel
Wycieczka została zorganizowana z inicjatywy pani Renaty Ekiel prowadzącej bibliotekę szkolną w naszej szkole.
W miniony czwartek (tj. 16 maja 2013 r.) w Gimnazjum im. Jana Pawła II uczniowie działający w Samorządzie Uczniowski oraz szkolnym kole LOP zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom, pedagogom oraz zaproszonym gościom program profilaktyczny w formie prezentacji multimedialnych pt.: "Mamy wybór - wolność czy niewola nałogów".
Na widowni zasiedli zaproszeni goście: sekretarz gminy pani Katarzyna Ciołak, inspektor oświaty pani Wanda Więckowska, kierownik GOPSu pani Urszula Michalak, przewodnicząca Gminnej Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pani Maria Domeradzka, członek wspomnianej komisji pani Bogumiła Krych.
"Celem naszej prezentacji jest ukazanie tego, że każdy z nas może podjąć świadomy wybór, w którą stronę pójdzie gdy znajdzie się na życiowym rozdrożu. (...) Mamy nadzieję, że krótkie filmiki i prezentacje wykonane przez uczniów naszego gimnazjum skutecznie zobrazują problemy osób uzależnionych i będą dla Was przestrogą w dalszym życiu" - tak w słowie wstępu opowiedziała o programie prowadząca Joanna Bors.
Prezentacje stanowiące program przygotowali: Joanna Bors, Paulina Kaczmarczyk, Natalia Jakubowska, Sylwia Nagórka oraz Anna Stępniak - uczennice klasy IIIB; Bartłomiej Wincek z kl. IIB, Zuzanna Nogańska i Paulina Majewska oraz Karolina Kowalczyk i Patrycja Klimaszewska - uczennice kl. IB.
Podsumowując tę część programu prowadzącą podkreśliła: "Musimy nauczyć się szanować naszą młodość, talenty i umiejętności oraz nie poddawać się w walce o siobie i godne życie".
Następnie wszyscy uczniowie zostali zaproszeni na zdrowy poczęstunek ("zdrowe" kanapki, sałatki warzywne i owocowe, naturalne soki) przygotowany przez dziewczęta z gimnazjum, zaś kolejnym punktem w ramach programu "Trzymaj formę" były rozgrywki sportowe w piłkę nożną między klasami, z podziałem na drużyny dziewcząt i chłopców. Sędziowaniem rozgrywek zajął się pan Janusz Szymczyk. Zwieńczeniem tego dnia była dyskoteka szkolna.
Program profilaktyczny został przygotowany przez uczniów pod opieką nauczycieli: pani Magdaleny Pajdy, pana Radosława Kowalczyka, pani Ewy Kępki oraz pani Kamili Major.
Przedstawienie ekologiczne
"Jaś i Małgosia"
Uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka 14 maja 2013 r. uświetnili swoim występem podsumowanie programu prozdrowotnego PPIS w Rawie Mazowieckiej "Czyste powietrze wokół nas".
W widowisku o tematyce ekologicznej pt.: "Jaś i Małgosia" uczniowie ostrzegali przed konsekwencjami jakie nas czekają, jeśli nie będziemy dbali o przyrodę i samych siebie. Zaśmiecanie środowiska, uzależniania i złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do zagłady gatunku ludzkiego oraz całego świata. Uzupełnieniem wspaniałej gry aktorskiej trzecioklasistów były przepiękne dekoracje ustawione na deskach rawskiego Miejskiego Domu Kultury.
W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie klasy IIIb: Patrycja Olszewska (Małgosia), Michał Pietrzak (Jaś), Patrycja Pietrzak (Baba Flora), Patryk Stańczak, Jakub Dudek, Jakub Wysocki, Adam Piotrowski, Weronika Albrecht (krasnoludki), Natalia Bobrowska, Gabriela Nowak, Natan Wyleziński, Jakub Chyła, Julia Kamińska (dzieci), Maciej Sawicki (konferansjer).
Przygotowaniem widowiska zajęli się: wychowawczyni klasy IIIb pani Halina Tokarska oraz pan Marcin Stolarek. Pomocy w przygotowaniach dekoracji udzieliły im panie: Karolina Jaźwiec, Maria Wiśniewska oraz Marianna Kania.