Z inicjatywy wychowawczyń klas II p. Janiny Walas i p. Krystyny Woźniak, 9 października 2018 r. odbyła się wycieczka uczniów klas drugich do Warszawy.
Pierwszym etapem pobytu w stolicy był ogród zoologiczny. Piękna pogoda i różnobarwne kolory jesieni zachęcały do spaceru po parku. Również zwierzęta chętnie korzystały ze słońca pokazując się dzieciom w całej krasie. Spośród ssaków pięknie prezentowały się hipopotamy, lwy, słonie, niedźwiedzie polarne i alpaki. Dzieci interesowały się również owadami, gadami i rybami. Podziwiały rozkrzyczane papugi. Zwróciły uwagę na polanę białych i czarnych bocianów, które znalazły swój azyl w zoo.
Następnie podziwiając nowoczesną architekturę stolicy uczestnicy przybyli na Stare Miasto. Podróżując kolejką turystyczną poznawali budowle, historię miasta
i legendy warszawski. Na Placu Zamkowym wycieczkowiczów przywitał król Zygmunt III Waza i Zamek Królewski. Okazałe mury obronne, piękne kamieniczki
i pomniki przykuwały uwagę. Duże wrażenie na dzieciach zrobił pomnik Małego Powstańca. Natomiast Nowe Miasto i Trakt Królewski przybliżyły nowszą historię Polski, zaś Pałac Prezydencki zainteresował naszych uczniów.
Kolejne miejsce pobytu to Centrum Nauki Kopernik i Planetarium. Trzygodzinny pobyt minął na zabawie i eksperymentowaniu, a także pobycie
w Planetarium na seansie „Astronauta 3D”. W części pomarańczowej CNK dzieci badały wytrzymałość, sprawność i spostrzegawczość swojego organizmu, oraz budowę człowieka. Zmysły, umiejętności i zabawa pozwalały odbierać, interpretować i opisywać swoje wrażenia i odczucia. W części niebieskiej wytwarzały energię elektryczną i różne zjawiska fizyczne. W trzeciej części na parterze badały ruchy powietrza „Powietrze – więcej niż nic”. Pobyt w CNK pozwolił dzieciom na lepsze zrozumienie otaczającego świata.
Warszawa żegnała dzieci różnobarwnymi światłami i zatłoczonymi ulicami, co pozwoliło poznać jej urodę wieczorem. Wszyscy pełni wrażeń i pamiątek wracali do domu. Dzieci były pod opieką wychowawczyń – Janiny Walas i Krystyny Woźniak.
Opracowała Janina Walas
Dnia 9 października br. uczniowie klas I i III sp oraz grup przedszkolnych B i C wyjechali na spektakl pt. "Śnieżka" prezentowany na deskach rawskiego Miejskiego Domu Kultury.
Od początku przedstawienia panowała wartka akcja. Wyśmienici aktorzy grali z dużym wyczuciem. Niesamowite efekty świetlne i dźwiękowe dodawały całemu przedstawiniu groźnej, lecz ciekawej oprawy. Możliwość obcowania ze sztuką dała naszym dzieciom dużo radości i rozbudziła ich wyobraźnię.
Opracowała Beata Rogala
W dniach 3- 5 października klasy III, IV,V wzięły udział w wycieczce szkolnej Kraków – Zakopane - Zator. W środę rano dzieci wyruszyły w długą i niezapomnianą podróż.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Krakowa, gdzie wraz z przewodnikiem, udaliśmy się na Zamek Królewski gdzie rezydowali władcy polscy; gotycką Katedrę Zygmuntowską, w podziemiach której znajdują się miejsca spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych. Nie zabrakło także wizyty przy Smoczej Jamie - jaskini zamieszkiwanej niegdyś przez groźnego smoka. Tam zrobione zostało jedno z wielu pamiątkowych zdjęć. Długi spacer po Rynku w Krakowie: Sukiennice, Kościół Mariacki, zabytkowe kamienice - te oto atrakcje kończyło wysłuchanie hejnału mariackiego po wysłuchaniu którego udaliśmy się w dalszą podróż.
Kolejny dzień wymagał jeszcze większej aktywności, ponieważ na czwartek zaplanowana została wizyta w Zakopanym. Pieszy spacer Doliną Strążyską do wodospadu Siklawica następnie wjazd kolejką na Gubałówkę i sportowe zejście z niej było bardzo fajnym przeżyciem. Na samym szczycie robienia zdjęć i podziwiania panoramy nie było końca… Krupówki jak zawsze przywitały dzieci straganami, wypełnionymi wyrobami jedynej w swoim rodzaju kultury góralskiej. Tam poczuć można było prawdziwy miejscowy folklor. Ale to nie był koniec atrakcji, następnie udaliśmy się do Termy Bania w Białce Tatrzańskiej gdzie mogliśmy zażyć kąpieli w termalnych basenach.
Mimo, że do tej pory nie miało prawa nikomu się nudzić, ponieważ atrakcji była cała moc i tak wszyscy uczestnicy wycieczki czekali na piątek i wyjazd do Zatoru, gdzie mieści się największy w Polsce Rodzinny Park Rozrywki - Energylandia. W tym miejscu każdy znalazł coś dla siebie - wspólnej zabawie nie było końca. Niestety to co dobre, szybko się kończy i trzeba było się udać
w drogę powrotną - zadowoleni, napełnieni pozytywną energią, z uśmiechem na twarzy wspominając czas wspólnie spędzony.
Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowali: Beata Gotner-Jurek, Halina Tokarska, Radosław Kowalczyk.
Opracował Radosław Kowalczyk
W środę 3 października 2018 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III gościli w progach Zespołu Szkół w Sadkowicach policjantów z wydziału ds. nieletnich KPP w Rawie Mazowieckiej st. asp. Jacka Sitarka, mł. asp. Marcina Janiszewskiego oraz naszego dzielnicowego mł. asp. Konrada Truszkowskiego z KP w Białej Rawskiej.
Policjanci przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły, bezpiecznych zachowań w szkole, cyberprzemoc oraz bezpieczeństwa w domu i podczas prac polowych. Zaprezentowali również dzieciom wyposażenie policjanta. Najmłodsi oraz pierwszoklasiści otrzymali różnokolorowe odblaski, by mogli być widoczni i bezpieczni podczas jesiennych spacerów.
Opracowała Kamila Major
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018
w tym roku pod hasłem
„AKCJA-SEGREGACJA!
2X WIĘCEJ, 2XCZYŚCIEJ”
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! Uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata” wzięli się do roboty i już kolejny raz usunęli śmieci zalegające w okolicy szkoły.
Takie akcje uświadamiają uczniom, że wyrzucane do przydrożnych rowów czy do lasu śmieci są zagrożeniem dla naszego środowiska.
Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok (np. zbieramy zużyte baterie)
Opracowała Ewa Kępka