Dnia 13 kwiatnia 2015 roku do Zespołu Szkół w Sadkowicach przybył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz - Andrzej Franciszek Dziuba, wraz ze swoim sekretarzem ks. dr Andrzejem Sylwanowiczem oraz proboszczem naszej parafii ks. Maciejem Mroczkowskim.
Po uroczystym powitaniu przez dyrektora Zespołu Szkół w Sadkowicach - Marka Lewandowskiego, nasi goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez panią Halinę Tokarską oraz panią Marię Wiśniewską, pt: "Naprawdę umiem żyć- i Ty zaufaj Panu...", którego myślą przewodnią były słowa Pana Jezusa przekazane światu przez św. Faustynę Kowalską- Apostołkę Bożego Miłosierdzia "Zawierzenie Mnie nie oznacza zadręczenia się, wzburzenia, rozpaczania, a później kierowania do Mnie modlitwy pełnej niepokoju, bym nadążał za wami; zawierzenie to jest zamiana niepokoju na modlitwę. Oprzyjcie się na Mnie, wierząc w moją dobroć, a poprzysięgam wam na moją miłość, że kiedy z takim nastawieniem mówicie: "Ty się tym zajmij!"- Ja w pełni to uczynię, pocieszę was, uwolnię poprowadzę."
Po obejrzeniu części artystycznej Ksiądz Biskup podziękował młodym artystom-uczniom klasy II b szkoły podstawowej za ich wspaniały występ, talent artystyczny i włożoną pracę. Słowa podziękowania skierował również do tych, którzy czuwali nad całością występu.
Następnie Ksiądz Biskup odwiedził Przedszkole w Zespole Szkół w Sadkowicach, gdzie został serdecznie powitany przez najmłodszych uczniów społeczności szkolnej. Na pamiątkę tego spotkania przedszkolaki wręczyły własnoręcznie wykonane róże i serce- symbole miłości i wdzięczności. Spotkanie choć krótkie zapisze się na długo w pamięci dzieci. Ksiądz Biskup - doskonały teolog i pedagog- świetnie nawiązał kontakt z najmłodszymi, a dzieci były zachwycone jego osobowością, ciepłem i ojcowską otwartością na problemy przedszkolaków.
Po spotkaniu z najmłodszymi Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba spotkał się z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły. W czasie rozmowy wyraził swój zachwyt związany z funkcjonowaniem szkoły i zaangażowaniem pracujących w nim osób, ukazał również jak bardzo bliskie są mu problemy polskiej oświaty.
Opracowała: Maria Wiśniewska
Zdjęcia z wizyty Biskupa Andrzeja Franciszka Dziuby w Zespole Szkół w Sadkowicach znajdują się w poniższych galeriach.
Jak wyglądała Wielkanoc w dawnej wsi?
Pytanie to nie zostało bez odpowiedzi. W dniu 30 marca 2015 r. młodzież klasy II Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Sadkowicach, w obecności zgromadzonej braci uczniowskiej, nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości udzieliła wyczerpującej - teatralnej odpowiedzi na postawione pytanie.
W ramach realizacji projektu edukacyjnego uczniowie podjęli trud zgłębienia tajników dawnej obrzędowości czasu wielkanocnego na wsi. Przygotowany program słowno-muzyczny to efekt zespołowej pracy młodzieży, której owocem był żywy, sceniczny obrazek o ludowych zwyczajach wielkanocnych. Występujący przenieśli widzów w odległe czasy do wsi polskiej sprzed stu lat. Dzięki zgromadzonym na scenie eksponatom w postaci wyżymaczki, żelazek z duszą, drewnianej beczki i misy do wyrabiania ciasta, glinianym naczyniom gospodarskim, tkanym pasiakom i wielu innym przedmiotom, których dziś już nikt nie używa, oglądający zapomnieli o współczesności. Słomy na scenie było pod dostatkiem.
Ludowe stroje szkolnych aktorów również zrobiły wrażenie na widowni. Kolorowe wstążki warkoczy, sznurki korali i spódniczki dziewcząt furkotały we fragmentach tanecznych. Chłopcy nie ustępowali wyglądem koleżankom. Prezentowali się przednio w dawnych odświętnych i codziennych ubraniach chłopskich.
Oprawa muzyczna przedstawienia również była inna niż zwykle. Mieliśmy „muzykanta”, który grał na harmonii ludowe melodie akompaniując śpiewającym dziewczętom.
Uczniowie klasy II mocno się zaangażowali, by nadać występowi niezwykły charakter. Udało się to dzięki wyjątkowej atmosferze jaka panowała na scenie. Zabawy i śmiechu, pisków i pogwizdów nie brakło. Posypały się pierze z dawnego zwyczaju pierzawki wiejskiej, przeszedł wśród społeczności szkolnej gaik zielony zwiastujący wiosnę i polała się woda na śmigus-dyngus. Spektakularnie wypadł przygotowany wielkanocny stół na którym znalazły się prawdziwe pokarmy: jaja, kiełbasy, baby, mazurki, wiejski, wielki, okrągły chleb, baranek wielkanocny przy młodym owsie i oczywiście palmy wielkanocne.
Były też i słowa powagi dotyczące męki Pańskiej z chwilą ciszy i dźwiękiem dzwonów kościelnych. A wypowiadane kwestie o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa ostatecznie wniosły wielką radość wielkanocną.
Całość przedstawienia zamknięta w ramy czasu dawnej wsi pokazała zapomniany świat dawnych obrzędów, które należy kultywować, by tradycji rokrocznie stało się zadość.
Za uroczystość odpowiedzialne były następujące nauczycielki: pani Beata Pakuła, pani Maria Wiśniewska, pani Beata Korzycka i pani Beata Rogala.
Opracowała: Beata Pakuła
W dniu 27 marca 2015 roku, grupa 23 uczniów z klasy III gimnazjum wzięła udział w XIII Targach Edukacyjnych w Rawie Mazowieckiej.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z oferta edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu rawskiego i okolicznych. Bogata oferta edukacyjna przedstawiona na targach dała uczniom możliwość poznania kierunków kształcenia i warunków nauki. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w targach starając się jak najwięcej dowiedzieć o ofertach szkół. Dobrą okazją do tego były rozmowy ze starszymi kolegami i koleżankami, które reprezentowały poszczególne szkoły ponadgimazjalne. Spotkali na targach również absolwentów naszej szkoły co było dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem tej lub innej szkoły.
Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Halina Pruszczyk, pani Renata Ekiel i pan Sławomir Ekiel.
Dzieci z Zespołu Szkół w Sadkowicach wzięły udział w XV edycji Konkursu pt. "Najpiękniejsze symbole wielkanocne" zorganizowanym przez MDK w Rawie Mazowieckiej. Podsumowanie konkursu odbyło się 27 marca 2015 roku o godz. 10.00. W konkursie zostały nagrodzone następujące osoby:
Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie GRATULUJEMY!
Opracowała: Karolina Jaźwiec