Warsztaty plastyczne
świece żelowe
Dnia 5 grudnia 2017 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez AIP KIDS z Warszawy, podczas których przygotowywali świece żelowe. Pod okiem animatorów dzieci wykonywały kompozycję z barwionego kwarcu i ozdabiały świece muszelkami, kamieniami oraz innymi drobnymi elementami, a następnie zalewali zabarwionym żelem. Każde dziecko przygotowało dwie świece: jedną zgodnie z instrukcją animatora, drugą według swojej inwencji. Zajęcia były ciekawą formą pracy artystycznej, urozmaiceniem szkolnych zajęć plastycznych.
Opracowała Kamila Major
W poniedziałek, 4 grudnia 2017 r., odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie muzyczne. Tym razem przedstawiciele Agencji Artystycznej Arietta z Łodzi zaprezentowali utwory rodem z Francji wykonywane na akordeonie oraz flecie poprzecznym. Podczas spotkania odbył się konkurs na najlepiej zatańczonego walczyka oraz konkurs na interpretację usłyszanego utworu. Zwycięzców nagrodzono słodkimi upominkami.
Miesiąc listopad upłynął nam na wspomnieniach o żołnierzach Oddziału Leśnego Armii Krajowej DZIK, którzy walcząc z niemieckim okupantem stracili życie w zasadzce w miejscowości Szwejki Małe pod koniec listopada 1944 r.
Dnia 3 listopada br. w kinie Roma działającym w MDK im. Danuty Siedzikówny INKI w Rawie Mazowieckiej miała miejsce uroczysta premiera powstającego blisko przez 4 lata filmu wojennego pt. „DZIK”. Cztery dniu później (7.11), z inicjatywy nauczyciela historii pana Radosława Kowalczyka, na film „Dzik” udali się nasi starsi uczniowie z klas VIIA, VIIB oraz II, IIIA i IIIB gimnazjum. Uczniami opiekowały się wychowawczynie: pani Ewa Kępka, pani Halina Pruszczyk, pani Beata Gotner – Jurek i pani Beata Szymczyk.
Film ten to pełen napięcia polski thriller wojenny w reżyserii Łukasza Chojeckiego i Damiana Lu Wenty. Akcja filmu rozpoczyna się pod koniec 1944 roku w lasach, w pobliżu Rawy Mazowieckiej. Konfident pochodzenia holenderskiego o pseudonimie Peter po dwumiesięcznym pobycie w leśnym oddziale AK „Dzik” odłącza się od grupy partyzantów i dezerteruje. Kilka dni później w mundurze Wehrmachtu wydaje oddział Niemcom. Rozpoczyna się akcja o kryptonimie „Dzik” i pościg za oddziałem pod wodzą „krwawego kata tomaszowskiego gestapo”, „Pana życia i śmierci” Georga Boettiga. Ta historia wydarzyła się naprawdę i dzięki relacjom świadków i dużej ilości materiałów archiwalnych, mogliśmy ją poznać. W latach okupacji niemieckiej, na terenach ziemi rawskiej działał prężnie oddział leśny Armii Krajowej „Dzik”. W Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Zapiecek 8 mieściła się siedziba gestapo z celami więziennymi ulokowanymi w piwnicach. Była to specjalna formacja policji do eliminowania ruchu oporu. Straciło tam życie i zdrowie wiele osób. Misją filmu jest pokazanie piekła czasów wojny. Tragedii nie tylko żołnierzy podziemia, którzy walczyli o naszą wolność, ale głównie cywilów. Warto zauważyć, że konsultacji historycznej do filmu udzielał, nasz nauczyciel historii Radosław Kowalczyk. Dzięki obejrzeniu filmu, uczniowie w znaczącym stopniu poszerzyli wiedzę na temat historii naszego regionu, potrafią związać wydarzenia z okresu II wojny światowej z dziejami swojej gminy, powiatu i państwa. Film wzbudził poczucie dumy z dokonań ludzi z naszego regionu, w tym także swoich przodków. Pozytywnie wpłynął na kształtowanie w świadomości młodych ludzi postaw patriotycznych.
Natomiast w minioną niedzielę (26.11) obchodziliśmy 73. rocznicę bitwy Oddziału Leśnego Armii Krajowej „Dzik” z okupantem hitlerowskim. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym w Sadkowicach. Po nabożeństwie uczniowie Zespołu Szkół w Sadkowicach, przygotowani przez nauczycieli pana Radosława Kowalczyka i panią Agnieszkę Tulin, w krótkim montażu słowno-muzycznym przypomnieli zebranym najważniejsze fakty z naszej historii wraz z pieśniami patriotycznymi tego okresu. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz powiatu rawskiego oraz gminy Sadkowice i gminy Biała Rawska, a także mieszkańcy udali się pod pomnik OL AK „Dzik” w miejscowości Szwejki Małe, aby złożyć kwiaty i uczcić pamięć poległych bohaterów.
Opracowała Kamila Major
Zdjęcia z premiery filmu pochodzą z fb film DZIK.
Zdjęcia z rocznicy bitwy z eglos GŁOSU RAWY MAZOWIECKIEJ I OKOLICY.
Tegoroczna zabawa andrzejkowa odbyła się 16 listopada 2017 roku. Sala gimnastyczna od godziny 16.00 do 20.00 była wypełniona uśmiechniętymi buziami uczniów z klas IV - VII i gimnazjum. O oprawę muzyczną zadbał DJ Sebastian Wosiek.
Zgodnie z andrzejkową tradycją Samorząd Uczniowski przygotował wiele wróżb. Były one przeprowadzone przy magicznym stole w korytarzu stanowiącym przedłużenie sali tanecznej. Wróżby były potraktowane były bardzo humorystycznie i wzbudziły wiele śmiechu.
Szkolną uroczystość uświetnił występ iluzjonisty. W godzinnym programie mistrz iluzji zaprezentował wiele magicznych sztuczek. Do swoich występów zapraszał uczniów, którzy bardzo chętnie brali w nich udział. Pokaz ten dostarczył uczniom wielu pozytywnych emocji. Przedstawienie zakończyło się gromkimi brawami.
Opiekę nad uczniami podczas dyskoteki sprawowali nauczyciele ZS w Sadkowicach.
Opracowała Małgorzata Szczuka - Misztal
Dnia 11 listopada 2017 r., obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na tę okoliczność dnia 13.11.2017 r., uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Radosława Kowalczyka, Magdaleny Pajdy i Agnieszki Tulin, przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem "Żeby Polska była Polską".