Uczniowie klas IVa, IVb, Vb, VIa wraz z opiekunami: Beatą Korzycką, Dorotą Olborską, Radosławem Kowalczykiem, Adamem Ziembą wyruszyli na 3dniową wycieczkę do Torunia i nie tylko… Wycieczkę udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu rządowemu „Podróże z klasą” oraz wsparciu finansowemu Rodziców. Wycieczka była zorganizowana przy współpracy z Biurem Podróży Bona Via.
Wycieczkę rozpoczęliśmy wyjazdem spod szkoły w godzinach porannych.
Pierwszym punktem była wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie i udział w interaktywnych warsztatach edukacyjnych, w czasie których kaligrafowaliśmy, drukowaliśmy na żeliwnej prasie i … sami czerpaliśmy papier. Następnie przejechaliśmy do Torunia na spotkanie z lokalnym przewodnikiem - był spacer po Starym mieście trasą legend i mitów: Krzywa Wieża, Flisak, Ratusz Staromiejski, Piernikowa Aleja Gwiazd, Dwór Artusa, Katedra Świętojańska, Zamek Krzyżacki, Smok toruński, Baszta Koci Łeb oraz kamienice. Odwiedziliśmy Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika - sale wystawowe o tematyce związanej z wydarzeniami z życia wielkiego podróżnika.
Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Żywym Muzeum Piernika, w którym odbyliśmy podróż w czasie: pierwsze piętro muzeum w magiczny sposób przeniosło nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Kolejno był przejazd do Domu Legend Toruńskich i udział w interaktywnym spektaklu, który pozwolił nam przenieść się w czasie i zasmakować przygód rozgrywanych w scenerii średniowiecznego Torunia. Byliśmy również z wizytą w Planetarium, gdzie został wyświetlony pokaz astronomiczny. Pokaz opowiadał o wielkości i budowie Wszechświata, opisywał najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżał tajemnice planet i galaktyk.
Trzeci dzień wycieczki to przejazd do Golubia Dobrzynia, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy zamek. Byliśmy podzieleni na dwie grupy. Były zabawy strzeleckie przed zamkiem - strzelanie z łuku, rzut toporem, włócznią - zabawy odbywały się na wolnym powietrzu w zamkowej fosie, gdzie znajdowały się tarcze; zabawy pod opieką panów z Bractwa Rycerskiego ubranych w historyczne stroje. Braliśmy udział w Grze miejskiej „Malownicza Starówka” - zadania dla drużyn to poznawanie najciekawszych miejsc Golubia, słodki poczęstunek w miłej kawiarence na Starówce, opieka koordynatora na miejscu gry. Na koniec ognisko z pieczeniem kiełbasek na podzamczu.
A potem już powrót do domu. Uczniowie wracali zmęczeni, ale i bogaci w nowe doświadczenia, umiejętności i wiadomości.
Opracowała: Beata Korzycka
W czwartek 3 października uczniowie klas 7 i 8 wybrali się do Rawy Mazowieckiej na seans filmowy "Niepewność. Zakochany Mickiewicz" do kina ROMA mieszczącego się w MDKu. Film w reżyserii Waldemara Szarka przedstawiał życie uczuciowe Adama Mickiewicza, a właściwie historię młodzieńczej miłości poety Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Pobyt w Rawie stał się okazją dla naszej młodzieży do odwiedzenia Muzeum Ziemi Rawskiej, gdzie zapoznano się z pamiątkami historycznymi naszego regionu. Zwieńczeniem wyjazdu był wspólny posiłek. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: B. Pakuła, A. Tulin, H. Pruszczyk, M. Żukowska, A. Michalak.
W minionym tygodniu uczniowie klas 1-3 wzięli udział w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonym przez p. Radosława Kowalczyka. Szkolenie takie zostało także zorganizowane dla rodziców uczniów klas 1-3.
W pięknej słonecznej pogodzie odbyła się 24 września wycieczka klasy 5a i kilku osób z 5b zorganizowana przez wychowawcę klasy 5a panią Agnieszkę Głowacz do Warszawy. Piątoklasiści odbyli spacer po Starym Mieście słuchając opowieści przewodnika o legendarnej Gołębiarce z ulicy Piwnej, dzwonie z ulicy Kanoników spełniającym życzenia, czy historii powstania krużganków łączących królewskie pomieszczenia z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Podziwialiśmy Zamek Królewski i poznaliśmy historię jego odbudowy po bombardowaniu hitlerowskim - w całości pokrytej z zebranych od ludzi datków. Kolejnym punktem warszawskiej przygody było zwiedzanie Muzeum Pieniądza NBP. Poznaliśmy historię powstania tego środka płatniczego. Widzieliśmy m.in.: denary pamiętające czasy Bolesława Chrobrego, próbowaliśmy podnieść sztabkę złota ważącą ponad 12 kg a aktualnie mającą wartość ponad 4 milionów złotych, zwiedzaliśmy skarbiec, mogliśmy zobaczyć wyposażenie samochodów do przewozu pieniędzy i strój strażników konwojujących transporty gotówki. Podziwialiśmy pokój numizmatyka, czyli osoby zbierającej cenne okazy monet. Trafiliśmy nawet do pracowni Andrzeja Heidricha - artysty, grafika i projektanta polskich banknotów oraz mieliśmy okazję sprawdzić się, czy potrafimy odróżnić banknoty prawdziwe od fałszywych. Odwiedzone Muzeum było dla nas niezwykle atrakcyjnym miejscem.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Głowacz i Kamila Major. Podróż odbyła się z Biurem Podróży BONA VIA ze Skierniewic.
Opracowała Kamila Major
Dnia 23 września uczniowie klasy IIa, IIb i IIIa byli na przedstawieniu Detektyw Pozytywka w MDK-u w Rawie Mazowieckiej. Sztuka powstała w oparciu o książkę G. Kasdepke Detektyw Pozytywka. Uczniowie poznali bohatera książki pana Pozytywkę, który nie do końca był zwyczajnym detektywem. Nauczył dzieci jaka potęga tkwi w umiejętności logicznego myślenia, ile można zyskać będąc spostrzegawczym, a także jak ważna jest w życiu dobra pamięć i zdolność kojarzenia faktów. Wspólnie z dziećmi rozwiązywał różne zagadki. Uczniowie poznali także i złego bohatera, który przeszkadza Pozytywce w jego pracy. Po spektaklu uczniowie przeprowadzili krótką rozmowę z aktorami poznając ich zawód.
Opracowała Krystyna Woźniak