„Zainwestuj
w siebie-zdobądź wiedzę, która ratuje życie”.
II edycja szkolenia
z pierwszej pomocy dla nauczycieli
W grudniu 2011 r. grupa sześciu nauczycieli Zespołu Szkół w Sadkowicach wzięła udział z Projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty”, czyli szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej „Zainwestuj w siebie-zdobądź wiedzę, która ratuje życie”. W tym roku w dniach 22-26.10.2012 r. do udziału w II edycji szkolenia przystąpiło kolejnych 12 pedagogów z naszej szkoły.
Głównym celem szkolenia było podniesienie i dostosowanie umiejętności i kwalifikacji kadr oświaty do wymogów ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz rozpowszechnienie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy wśród społeczeństwa. Uczestnictwo w 30 godzinach zajęć dydaktycznych (40%-teoria, 60%-praktyka), a następnie zaliczenie teoretycznego i praktycznego egzaminu państwowego stanowiło ukończenie kursu. Otrzymany dokument z ukończenia kursu nadaje uprawnienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Realizatorami Projektu są BROST Centrum Edukacji i Technologii Komputerowej, Paramedic Dominika Czajcińska oraz Instytut Doskonalenia Nauczycieli i Menedżerów Oświaty BROST.
Dzień 23 października br. obchodzony był w Zespole Szkół jako Dzień Języków Obcych.
Tego dnia odbył się dla uczniów gimnazjum turniej językowy pod hasłem „Jestem aktywny- uczę się języków obcych”. Turniej polegał na współzawodnictwie między klasami polegającym na odpowiedzi na pytania z zakresu wiedzy z języka angielskiego i rosyjskiego, a także znajomości realiów życia w Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W turnieju wzięły udział trzyosobowe zespoły przedstawicieli klas trzecich i drugich. Pytania zostały przygotowane przez samych uczniów. Celem takiego działania było zaangażowanie jak największej ilości uczniów w przygotowania do turnieju. Z pytań przygotowanych przez uczniów nauczyciele wybrali komplety po 30 pytań z języka angielskiego i rosyjskiego. Dobra odpowiedź zespołu była nagradzana 2 punktami. Wyniki turnieju przedstawiły się następująco: I miejsce zajął zespół klasy IIIb, II miejsce zespół klasy IIIa, natomiast III miejsce ex aequo klasy IIa i IIb. Uczniowie biorący aktywny udział w apelu odebrali słodkie nagrody.
Przygotowane zostały również dekoracje: napisy na poszczególne pomieszczenia w szkole w języku angielskim, dekoracje z elementami rosyjskimi, dekoracja drzwi wejściowych i korytarza górnego, gdzie odbywał się turniej.
Nad przebiegiem uroczystości w gimnazjum czuwały: Anna Szczepańska, Urszula Adamczyk oraz Agnieszka Włostowska.
Natomiast w szkole podstawowej zorganizowano w dniach 22 – 26.10. 2012 Tydzień Języków Obcych. Zajęcia tematyczne odbywały na lekcjach języka angielskiego i rosyjskiego. Uczniowie klas IV wykonali prace plastyczne związane z postaciami z bajek rosyjskich. Ich pracami został udekorowany korytarz w szkole podstawowej. Uczniowie wykonali flagi i napisy powitań w różnych językach. Uczniowie klasy V zostali zaangażowani w wykonanie plakatów dotyczących kraju i języka rosyjskiego, napisów na drzwi sal lekcyjnych, obejrzeli prezentację multimedialną, wzięli udział w konkursach językowych, przygotowali referaty nt. języków w Unii Europejskiej. Zaś uczniowie klasy VI oglądali film animowany, nauczyli się piosenki oraz mieli za zadanie wykonać matrioszki ze styropianu.
Nad zajęciami w klasach IV-VI czuwały nauczycielki: Urszula Adamczyk, Agnieszka Włostowska oraz Anna Szczepańska. Organizacją Tygodnia w klasach I-III SP zajęła się pani Anna Szczepańska - uczniowie wykonali napisy na balonach w języku angielskim i, pomalowali flagi niektórych państw Unii Europejskiej, przygotowali plakaty (Toys, Food) . Prace uczniów posłużyły do udekorowania szkoły.
Opracowała: Anna Szczepańska
W dniu 17.10.2012 r. na terenie Zespołu Szkół w Sadkowicach odbyło się spotkanie z dzielnicowym panem Sławomirem Woszczykiem, który przeprowadził pogadanki dla przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum na temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
Spotkanie jest kontynuacją cyklu corocznych spotkań dzieci i młodzieży z przedstawicielami policji.
Dzień Edukacji Narodowej, przypadający w tym roku w niedzielę, obchodzony był w Zesole Szkół w Sadkowicach w poniedziałek 15.10. Życzenia swoim pedagogom złożyli w imieniu braci szkolnej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
DEN stał sie również wspaniałą okazją do zorganizowania uroczystości przyjęcia do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka dzieci z klasy I. W tej ważnej dla pierwszoklasistów chwili uczestniczyli przedstawiciele urzędu gminy, proboszcz tutejszej parafii oraz zaproszeni rodzice i goście. Pięknie wystrojeni uczniowie przedstawili część artystyczną, w której wykazali się m.in. wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Pierwszaków pasował na uczniów dyrektor Zespołu Szkół w Sadkowicach pan Marek Lewandowski. Dzieci otrzymały również pamiątkowe dyplomy. Przygotowaniem uroczystości zajęła się wychowawczyni klasy I pani Wiesława Przybyłkiewicz.
W dniu 03.10.2012 r. uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach pod opieką Pani Haliny Tokarskiej i Pani Karoliny Jaźwiec uczestniczyli w wycieczce na trasie: Maurzyce- Sromów- Żelazowa Wola- Bolimów. Podróż po Ziemi Mazowieckiej rozpoczęliśmy od zwiedzania skansenu gromadzącego zabytki z terenu dawnego Księstwa Łowickiego w Maurzycach. Średniowieczna wieś zrobiła na młodych uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Zabytkowe chaty, budynki gospodarcze, przydrożne kapliczki i malowniczo położony drewniany kościół oraz wiatrak na wzgórzu zapamiętamy na długo. Ciąg dalszy tych niesamowitych wrażeń miał miejsce w Sromowie, gdzie podziwialiśmy wytwory sztuki ludowej w Muzeum Rodziny Brzozowskich. Około południa dotarliśmy do miejsca urodzin słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Uczestnicząc w lekcji muzealnej ukazującej twórczość i życiorys artysty, mogliśmy przenieść się do czasów mu współczesnych. Miłym akcentem pobytu w Żelazowej Woli był spacer alejkami jesiennego parku otaczającego zabytkowy dworek, gdzie wśród kolorowych spadających liści w słoneczną pogodę mogliśmy cieszyć się piękną muzyką. Na zakończenie naszej wyprawy złożyliśmy wizytę w Bolimowie, gdzie poznaliśmy pracę garncarza. Zwiedziliśmy jego warsztat, obserwowaliśmy podczas pracy a także mieliśmy szansę zmierzenia swoich sił przy kole garncarskim. Podczas wizyty poznaliśmy legendy i opowiadania dotyczące tej miejscowości.
Zwieńczeniem tej fantastycznej wycieczki było pieczenie kiełbasek przy ognisku i zabawy integracyjne. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Opracowały: Halina Tokarska i Karolina Jaźwiec.