W dniu 17.10.2013 r. uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Sadkowicach byli na wycieczce z Sierzchowach, gdzie zwiedzili prywatne zbiory muzealne pana Zdzisława Sochy "Galerię staroci u Sochy".
Uczniowie mogli podziwiać bogate zbiory pana Zdzisława, który chętnie oprowadził ich po swoim muzeum. Mnóstwo eksponatów, zgromadzonych na niewielkiej powierzchni, dotyczących głównie historii regionu oraz kultury i życia codziennego wsi Mazowsza zrobiło na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie.
Uczniowie oglądali stare maszyny rolnicze (pługi, radła, sieczkarnie, kierat itp.), wyposażenie wiejskich izb mieszkalnych (łóżka, szafy, kredensy, skrzynie, kołyski, stoły, krzesła itp.), narzędzia pracy (warsztaty tkackie, kołowrotki, mnóstwo narzędzi rolniczych), przedmioty codziennego użytku (łopaty do chleba, dzieże, niecki, ławy, beczki, wagi, magle, szatkownice itp.). Nie sposób wszystkiego wymienić.
Pasja pana Zdzisława jest godna podziwu. Nie ma w okolicy muzeum, ani skansenu mogącego pochwalić się taką ilością eksponatów dotyczących wsi powiatu rawskiego. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia zagrody pana Zdzisława Sochy.
Wycieczkę zorganizowali pani Ewa Kępka i pan Andrzej Kieszek.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Ewa Kępka, Renata Ekiel, Marcin Stolarek i Andrzej Kieszek.
Opracował Andrzej Kieszek
Zdjęcia z pobytu w Sierzchowach do obejrzenia w poniższej galerii:
Dzień 14 października od wielu lat obchodzony jest w Polsce, jako Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich zawiązanych z edukacją i oświatą. Zgodnie z tradycją naszej szkoły w tym dniu odbywa się także ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie klasy I gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Beatą Pakułą uświetnili uroczystość programem artystycznym. Były wzniosłe słowa, zapadające w uszy piosenki i humor ze szkolnej ławki. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a z rąk pana dyrektora odebrali pamiątkowe dyplomy przyjęcia w poczet gimnazjalistów. Następnie obdarowali wszystkich zebranych własnoręcznie wykonanymi kartami z życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Miłe słowa do grona pedagogicznego, pracowników szkoły oraz nauczycieli-emerytów oprócz przedstawicieli Samorząd Uczniowskiego gimnazjum skierował dyrektor szkoły pan Marek Lewandowski, zaś przybyły na uroczystość wójt gminy Sadkowice pan Leszek Jankowski oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Czerwińska oprócz słów wdzięczności za trud wychowania i nauki dzieci złożyli na ręce dyrekcji Zespołu Szkół w Sadkowicach bukiety kwiatów. Następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w poniższych galeriach:
Już od 20 lat cała Polska bierze udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do działania. W tym roku akcji przyświeca hasło "Odkrywamy czystą Polskę". Uczniowie wraz z wychowawcami uprzątnęli przydzielony teren w okolicy szkoły.
Dzięki takim akcjom wyrabiane są u uczniów nawyki proekologiczne, które być może zaprocentują w przyszłości.
ŚMIECI MNIEJ, ZIEMI LŻEJ...
Opracowała Ewa Kępka
Pierwszy dzień października 2013 r. uczniowie klas III szkoły podstawowej oraz ich młodsi koledzy z klasy Ia spędzili w Warszawie.
Jesienna pora jest bardzo dobrą okazją do spędzania miło i ciekawie dni "pod dachem". Dzień w stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Cinema City Bemowo, gdzie wzięliśmy udział w projekcji filmów i słuchowiska Multimedialnej Platformy Edukacyjnej Cinema Park "Królewstwo Zwierząt". Przez ponad 3 godziny odwiedzając sześć sal kinowych dzieci poszerzały swoją wiedzę o zwierzętach. W sali 3D oglądaliśmy świat z lotu ptaka, w sali inspiracji obejrzeliśmy film o zagrożonym gatunku jakim są orangutany, w sali interakcji sprawdzaliśmy swoją wiedzę biorąc udział w quizie, ale największą atrakcją była dla uczestników wycieczki - tych małych i dużych - sala ruchu. W atmosferę filmu "W głębiach Oceanu" dosłownie przeniosły nas fotele kinowe kołyszące się w różne strony, tryskające drobinki wody i ocierające się o nogi "ryby".
Z Cinema City udaliśmy się w kierunku ulicy Woronicza, jednak zanim tam dotarliśmy zatrzymalliśmy się na chwilę pod imponującym Stadionem Narodowym, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Niestety nie udało nam sie wejść na teren stadionu w związku z przygotowaniami do Szczytu Klimatycznego COP-19, który ma odbyć się w listopadzie w Warszawie.
Ostatnim miejscem, który mieliśmy zobaczyć tego dnia, był Gmach Telewizji Polskiej. Przewodniczka pokazała nam, jak wygląda telewizja "od kuchni". Zwiedziliśmy studio nr 7, gdzie nagrywane sa m.in. programy sportowe, a także wielkie studio znane wszystkim z finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, programu "Tomasz Lis na żywo", czy "Jaka to melodia?". W pomieszczeniach, gdzie nagrywa się codziennie program "Pytanie na śniadanie", mogliśmy poczuć się jak gwiazdy telewizji zasiadając na kanapach goszczących zapraszanych gości. Dzieci zasypywały panią wieloma trafnymi i ciekawymi pytaniami. Spacerując korytarzami na ul. Woronicza mogliśmy zobaczyć z bliska komentatora sportowego Dariusza Szpakowskiego oraz dziennikarkę Elżbietę Jaworowicz prowadzącą program publicystyczny "Sprawa dla Reportera".
Dzień spędzony w Warszawie wzbogacił nas o wiedzę podaną w inny, niż zazwyczaj sposób oraz był miłą okazją do spędzenia czasu w gronie rówieśników.
Opiekę nad uczniami sprawowały: Krystyna Woźniak, Janina Walas, Halina Tokarska oraz Kamila Major.
Opracowała Kamila Major
Uczniowie klasy IIIa i IIIb realizując temat "Smakołyki z drzewa" odwiedzili sortownię warzyw i owoców Applex-Grupa Producentów Owoców i Warzyw w Sadkowicach.
Pani Magdalena Sobczak - prezes zarządu spółki - powitała dzieci na dziedzińcu firmy. Po rozmowie na temat jesiennych prac w sadzie razem z Panią Anną Czerwińską oprowadzały dzieci po terenie zakładu. Panie ciekawie opowiadały o urządzeniach znajdujących się w pomieszczeniach Applexu, ich przeznaczeniu i wykorzystaniu w zakładzie. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały pracę urządzeń. Niezwykle podobało im się automatyczne kierowanie wieloma czynnościami. Na zakończenie wycieczki wszyscy zostali poczęstowani zdrowymi smakołykami z naszych terenów - pysznymi jabłkami, śliwkami i gruszkami.
Opiekę nad uczniami sprawowały: Janina Walas, Krystyna Woźniak i Kamila Major.
Opracowała Janina Walas.