Wycieczka dla uczniów gimnazjum
22 listopada 2009r. 40 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w ramach projektu ”Dużo wiem- więcej mogę-świadomy wybór drogi edukacyjno-zawodowej” uczestniczyło w wycieczce turystyczno-edukacyjnej do stolicy naszego województwa- Łodzi. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od poznania historii przemysłowej miasta, która wiąże się z rodem Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Przybył on do „ziemi obiecanej”, jaką była dla niego wtedy niewielka miejscowość – Łódź, by spełnić marzenia o własnej fabryce włókienniczej. Pierwszym etapem zwiedzania był największy w Europie cmentarz żydowski z monumentalnym grobowcem Poznańskich, potem stacja kolejowa Radogoszcz , z której wywożono Żydów z łódzkiego getta i okolicznych miejscowości do obozów zagłady. Duże wrażenie wywarła na uczniach dzielnica Księże młyny- „miasto w mieście”. Charakterystyczne budowle fabryk, magazynów, straży pożarnej i domów mieszkalnych tworzą niepowtarzalną całość. Jednak dawną świetność najlepiej widać w Pałacu Poznańskich, w którym pozostały oryginalne wnętrza. Dziś tam mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Wielkie wojny i kryzysy spowodowały upadek przemysłu włókienniczego. Przez lata zaniedbane a niekiedy i niszczone obiekty przemysłowe odzyskały swe piękno ale zmieniły przeznaczenie. Dawne tkalnie, przędzalnie to dziś centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe- Manufaktura. Wspomnienia pozostały w Muzeum Fabryki, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak w XIX – XX wieku pracowały warsztaty tkackie w łódzkich fabrykach. Następny etap zwiedzania to fragment ulicy Piotrkowskiej. Tu można podziwiać pamiątki dawnej świetności Łodzi i jej współczesne oblicze. Zwróciliśmy uwagę na mające tu swoje miejsce gwiazdy artystów i pomniki J. Tuwima, A. Rubinsteina oraz misia Uszatka. Łódź to wielkie centrum naukowe ze słynną filmówką i wieloma szkołami wyższymi. Obserwując ulice Łodzi można zauważyć jak pamiątki dawnej przeszłości przeplatają się z XXI wiekiem. Warto pamiętać, że Łódź to piękne i zabytkowe miasto, na którego rozwój miała wpływ wielokulturowość. Na zakończenie obejrzeliśmy sztukę Juliusza Machulskiego pt. Next-ex.
25.10.2009r. w ramach projektu „Wiedza – szansą na lepszą przyszłość” nr WND-POKL.09.01.02-10-034/09 odbyła się wycieczka na trasie Sadkowice - Rawa Mazowiecka – Boguszyce – Konewka – Spała. Celem wycieczki było poznawanie historii i zabytków miejscowości w powiecie rawskim i tomaszowskim. Kształtowanie lokalnego patriotyzmu. Atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Rozwój sprawności fizycznej – kąpiel w basenie. W wycieczce wzięło udział 30 uczniów klas I-III. Pierwszym etapem zwiedzania było miasto powiatowe – Rawa Mazowiecka. W Muzeum Ziemi Rawskiej dzieci obejrzały ekspozycje tradycyjnej izby chłopskiej z regionu i salon szlachecki. Z wielkim zainteresowaniem obejrzały lochy i pomieszczenia znajdujące się w baszcie zamku książąt mazowieckich. Poruszyły ich także historie i legendy związane z tym miejscu. Z wysokości 38m n.p.m. mogły podziwiać panoramę współczesnej Rawy. Następny etap to zabytek klasy zerowej – drewniany kościół w Boguszycach. Tu niezwykle interesujące były malowidła na drewnie. Zupełnie inaczej prezentował się bunkier w Konewce. Surowa, olbrzymia budowla zrobiła wrażenie na uczniach. Interesowały ich również pojazdy wojskowe i eksponaty z drugiej wojny światowej. W Spale dzieci obejrzały kościółek prezydencki i pomnik żubra . Podziwiały krajobraz doliny Pilicy z mostu. Następny cel to nowoczesny Ośrodek Olimpijski, który mogły zwiedzić . Wielką atrakcją była kąpie w basenie. Smakowicie smakował również pyszny obiad w pięknej restauracji. Wycieczka była bardzo udana, można by powiedzieć „cudze chwalicie, swego nie znacie”
24.10 2009r. w ramach projektu „Wiedza – szansą na lepszą przyszłość” nr WND-POKL.09.01.02-10-034/09 odbyła się wycieczka edukacyjno krajoznawcza na trasie Sadkowice – Inowłódz – Konewka – Spała – Tomaszów Mazowiecki – Smardzewice – Sadkowice. Celem wycieczki było poznawanie historii i zabytków miejscowości w powiecie rawskim i tomaszowskim. Poszerzenie wiedzy na temat krajobrazu doliny Pilicy, rezerwatu przyrody z krasowymi Niebieskimi Źródłami i hodowli żubrów. Kształtowanie lokalnego patriotyzmu. Atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. W wycieczce wzięło udział 28 uczniów klas IV-VI. Przejeżdżając przez Rawę Maz uczniowie mogli obserwować basztę zamku książąt mazowieckich, rawski rynek i zalew. W Inowłodzu obejrzeli romański kościół i poznali interesującą historię tego miejsca. Z wysokiej skarpy podziwiali krajobrazy ze spalskimi lasami w dolinie Pilicy. Ciekawym miejscem okazały się ruiny zamku, w którym lubiła przebywać królowa Bona. Innym obiektem był bunkier w Konewce. Zadziwiał swoją wielkością . Interesującą okazała się jego historia z czasów drugiej wojny i jego przeznaczenie przez Niemców. Obecnie stały się domem dla nietoperzy. Historia prezydenckiej Spały także okazała się nieznaną. W Spale uczniowie zwiedzili nowoczesny Ośrodek Olimpijski i Aleję Mistrzów Sportu. W smardzewickim Ośrodku Hodowli Żubrów poznali ciekawostki dotyczące życia tych ssaków i mogli podglądać żubrzą rodzinę. Niezwykłym zjawiskiem okazały się Niebieskie Źródła. Przyglądaniu się temu zjawisku towarzyszyły stada dzikich kaczek, które przypłynęły, oczekując na kawałki chleba. Mimo chłodu szkoda było kończyć wycieczkę. Wyjazd w pobliskie miejsca okazał się strzałem w dziesiątkę, bo miejsca okazały się pięknymi i ciekawymi. Warto je odwiedzać. Smakował także pyszny obiad w spalskiej restauracji, która zwracała uwagę swoim wystrojem.