Biuletyn Informacji PublicznejGmina SadkowiceKuratorium Oświaty w ŁodziMinisterstwo Edukacji Narodowejbaner
Dzisiaj jest: sobota, 16 października 2021 r. Do końca roku szkolnego: 252 dni.
Dzień 15 października 2021 roku jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

W Sejmie i Senacie RP


W dniu 1 lipca 2014 roku uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Sadkowicach wraz z opiekunem – panem Radosławem Kowalczykiem, wzięli udział w wycieczce do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, jak również mieli okazję zwiedzić  Łazienki Królewskie. Warto wspomnieć, że wyjazd był bezpłatny i stanowił część nagrody za udział w konkursie historycznym o ”Żołnierzach Niezłomnych”, w którym uczniowie z naszego gimnazjum zajęli kolejno II i III miejsce i był ufundowany przez pana senatora Grzegorza Wojciechowskiego.Pierwszym punktem naszego zwiedzania był Sejm i Senat, po korytarzach którego oprowadzał nas przewodnik jak również towarzyszył nam sam pan Senator Grzegorz Wojciechowski. Zwiedziliśmy salę obrad Senatu i Sejmu, kaplicę parlamentarną p.w. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, wiele miejsc pamiątkowych i tablic upamiętniających ważne wydarzenia z historii  polskiego parlamentu. Warto zauważyć, że nasza młodzież miała okazję w tym dniu spotkać wiele znanych osobistości.

     W Łazienkach Królewskich uczniowie spacerowali pięknymi i zielonymi alejkami parku, zwiedzili Pałac Myśliwski, czyli rezydencję bratanka króla Stanisława Augusta, Józefa Poniatowskiego. Piękna, XVIII-wieczna budowla zbudowana na planie kwadratu, w późniejszych latach powiększona o boczne pawilony, zachwyca swoim wyglądem i dziełami sztuki. Tuż przy wejściu do pałacu ustawione zostały rzeźby „Zefira” oraz „Flory”. W górnej niszy umieszczono medalion z inicjałami właściciela budynku.

     Kolejnym punktem atrakcji był słynny Pałac na Wyspie, który był niegdyś Letnią Rezydencją króla Stanisława Augusta. Początkowo była to łaźnia, którą w XVIII wieku panujący z pomocą wybitnych architektów przekształcił w willę-muzeum. W późniejszych latach stało się to miejscem wystaw rzeźb królewskich. Wnętrza pałacu wypełnione są filozoficzną sztuką, która ukazywała poglądy ówczesnego władcy. Nawiązania do mitologii greckiej, której w budynku nie brakuje, miały za zadanie przedstawienie rządów króla.

Wycieczka dostarczyła wielu wspaniałych wrażeń.

 

Opracował Radosław Kowalczyk


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-07-04 22:05:58
Copyright © 2009 - 2020 Zespół Szkół w Sadkowicach, Sadkowice 128, 96-206 Sadkowice, woj. łódzkie
tel./fax: 0468156168 e-mail: Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce  strona internetowa: www.zssadkowice.pl
Ta strona używa mechanizmu cookies. Informacje na ten temat dostępne są w Polityce prywatności.
Kontynuując korzystanie ze strony zgadzasz się na działanie mechanizmu cookies.