W sierpniu 2013 roku jedna z nauczycielek naszej placówki – pani Agnieszka Włostowska - wzięła udział w programie Unii Europejskiej Comenius: Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej. Celem tego programu jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej poprzez dofinansowanie wyjazdów do krajów europejskich. Pani Agnieszka przystąpiła do konkursu o grant w ramach projektu Uczenie się przez całe życie, jej propozycja uzyskała akceptację Agencji Narodowej i dzięki temu w pierwszym tygodniu sierpnia 2013 roku mogła wyjechać do szkoły językowej LatinSoft w Daugavpils na Łotwie.
Kurs metodyczno – językowy ”Learn Russian in the European Union” project Applying Interactive Methods for Teaching Russian Language był prowadzony przez znakomitych fachowców – nauczycieli, którzy dzielili się swoim doświadczeniem, wiedzą, zgromadzonymi materiałami.
W programie kursu były: prowadzenie zajęć z wykorzystaniem nowych metod interaktywnych, prezentacje multimedialne, zastosowanie TIK, zwiedzanie szkół na Łotwie, podpatrywanie warsztatu pracy nauczycieli, wycieczki fakultatywne, które przyczyniły się do podniesienia wiedzy o kraju, lepszego zrozumienia tożsamości łotewskiej.
Niewątpliwym atutem kursu w Daugavpils były kontakty z językiem rosyjskim w różnorodnych sytuacjach. Kontakt z językiem miał miejsce nie tylko na zajęciach ale także w rodzinach, u których kursanci mieszkali, w sklepach, muzeach, podczas wycieczek, w kawiarniach czy restauracjach. W tym drugim, co do wielkości mieście łotewskim żyje największa enklawa rosyjskojęzyczna w krajach nadbałtyckich, więc na każdym kroku można było bez przeszkód stosować, ćwiczyć i wzbogacać język.
Zajęcia warsztatowe dały możliwość porównania i oceny wyposażenia, podręczników, stworzyły wiele okazji do rozmów na temat systemu edukacyjnego i egzaminacyjnego. Warto zauważyć, że w krajach nadbałtyckich używa się wyłącznie dzienników elektronicznych uczniowie zaś nie kupują podręczników – zapewnia je budżet państwa.
Z Łotwy poza nowymi umiejętnościami pani Agnieszka przywiozła materiały do wykorzystywania na zajęciach z uczniami.
Na sierpniowej Radzie Pedagogicznej zapoznała nauczycieli z możliwościami korzystania z programów typu comenius, zachęciła do wzięcia udziału w kolejnych edycjach, podzieliła się swoimi wrażeniami, obserwacjami z kursu, przygotowała prezentacje multimedialną dokumentującą wyjazd i wartość programu.