Wtorkowe przedpołudnie 18 czerwca 2013 r. klasa IIIA gimnazjum spędziła w sąsiadującym z Sadkowicami Nowym Mieście nad Pilicą.
W pierwszej kolejności swoje kroki skierowaliśmy do Muzeum Regionalnego. Niewielkie muzeum może poszczyci się nie lada zbiorami, np.: zębami mamuta i autentyczną urną rzymską wykopaną podczas prac archeologicznych na terenie miasta, pokaźnym zbiorem banknotów, zdjęciami z trąby powietrznej, która nawiedziła Nowe Miasto w 1958 roku, zbiorem obrazów i rękopisów, biblią Marcia Lutra, dawnymi przedmiotami codziennego użytku. Kustosz muzeum pan Jerzy Porada z pasją opowiadał młodzieży o historii miasta, jego początkach, rodach Rawiczów (Nowomiejskich) i Granowskich, pałacu Granowskich, losach muzealnych skarbów, a także o pierwszym w Polsce Zakładzie Przyrodo-Leczniczym doktora Bilińskiego (odpowiednik dzisiejszego sanatorium). Zakład był ewenementem na skalę nie tylko kraju, ale i Europy. Powstał w 1873 i istniał do czasów I wojny światowej, kiedy to drewniane budynki ośrodka uległy spaleniu. Zakład dr Bielińskiego gościł nie tylko znanych Polaków, m.in. Marię Konopnicką, Bolesław Prusa, Henryka Sienkiewicza, ale równie chętnie odwiedzany był przez gości z zagranicy. Informacja o zakładzie Przyrodo-Leczniczym, w którym stosowano zabiegi hydroterapii, była dla nas wielkim zaskoczeniem i potwierdziła znane powiedzenie „cudze chwalicie – swego nie znacie”. Dzięki ogromnej wiedzy i doskonalej umiejętności dzielenia się nią z innymi czas spędzony w muzeum z panem Poradą był wspaniałą lekcją historii.
Kolejnym punktem wycieczki był Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów pw. Św. Kazimierza w Nowym Mieście. O powstaniu klasztoru, sprowadzeniu zakonników do Nowego Miasta oraz o błogosławionym bracie Honoracie Koźmińskim i jego posłudze opowiadał nam br. Łukasz Szokaluk. Będąc w kościele nie mogło zabraknąć modlitwy przed relikwiami błogosławionego Honorata. Uczniowie uczcili pamięć zakonnika pozostawiając kwiat hortensji w ołtarzu bocznym poświeconym jego osobie. Br. Łukasz oprowadził nas po Katakumbach znajdujących się w podziemiach klasztoru, czyli miejscu, gdzie dawniej chowano zmarłych kapucynów. W muzeum klasztornym mogliśmy podziwiać zbiory poświecone pracy i życiu bł. Honorata: konfesjonał, w którym spowiadał wiernych, udzielał porad, prowadził szeroko pojętą misję duszpasterską; pióro, którym pisał, deskę służącą mu za biurko, różaniec, włosiennicę i dyscyplinę służące umartwianiu się, zapiski i wiele innych pamiątek po błogosławionym. Wycieczka zakończyła się w ogrodach klasztornych, gdzie dzięki uprzejmości kapucynów mogliśmy urządzić grilla.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Beata Pakuła, Maria Wiśniewska i Kamila Major.
Opracowała Kamila Major