Uczniowie klas VI – VII Szkoły Podstawowej oraz III a Gimnazjum Zespołu Szkół w Sadkowicach wraz z nauczycielkami udali się w dniach 23 – 25 maja 2018r. na Pomorze, by przez trzy dni zwiedzić najciekawsze miejsca.
Westerplatte (od niego zaczęła się nasza przygoda) – symbol walki o wolność w czasie II wojny światowej, gdzie funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 r. stała się początkiem wojny oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy.
Po czym z przystani wypłynęliśmy statkiem po rzece Mołtawie Zatoką Gdańską do bram miasta Gdańska, gdzie spacerowaliśmy ul. Długą oraz Długim Targiem, które tworzą Trakt Królewski i stanowią najbardziej reprezentacyjną ulicę tego historycznego miasta. Spacerowaliśmy, zwiedzając ratusz Główny Miasta, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa oraz kamienice.
Wieczorem przybyliśmy do ośrodka wypoczynkowego Bursztyn, na Wyspie Sobieszewskiej, niedaleko Gdańska, zaledwie 300 metrów od plaży. W ośrodku mogliśmy korzystać ze strefy rekreacyjnej.
Drugi dzień rozpoczął się wyjazdem na Półwysep Helski, a po drodze Jurata – słynny kurort, w którym w tym czasie przebywała i trenowała reprezentacja Polski w piłkę nożną. Udało się nam obejrzeć trening piłkarzy, po czym pojechaliśmy pospacerować po pięknym deptaku w promieniach porannego słońca. W drodze powrotnej piłkarze wracali do swojego hotelu i tu nasza młodzież zebrała od nich autografy a także fotografowała gwiazdy polskiej reprezentacji. Radości z tak ważnego spotkania nie było końca. Nieplanowane spotkanie stało się dodatkową atrakcją, które na długo zostanie w pamięci młodych kibiców!
Na Półwyspie Helskim udaliśmy się do fokarium, gdzie obejrzeliśmy karmienie tych mądrych ssaków. Kolejnym punktem było Władysławowo i spacer słynną Aleją Gwiazd Sportu.
Wieczorami po posiłku udawaliśmy się całą grupą na plażę, by zaczerpnąć świeżego powietrza bryzą morską, zmoczyć stopy w Bałtyku i podziwiać zachód słońca nad morzem.
W ostatni dzień po wykwaterowaniu udaliśmy się do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy po jednym z najpopularniejszych obiektów rekreacyjno – imprezowych, który składa się z 2 części drewnianej i lądowej – sopockim MOLO. Podziwialiśmy gmach najsłynniejszego pięciogwiazdkowego hotelu GRAND HOTELU, który z swej historii gościł wiele znakomitości ze świata m.in. Marlenę Dietrich, Charlesa de Gaullea, Marylę Rodowicz czy Shakirę.
Po czym udaliśmy się na nadbrzeże gdyńskie, gdzie cumuje zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestnik wojen morskich ORP BŁYSKAWICA – weteran II wojny światowej. Muzeum Marynarki Wojennej udostępniło w pomieszczeniach okrętu (pod pokładem) wystawę poświęconą walkom marynarzy podczas II wojny światowej. Zwiedzanie okrętu było dla nas wielką atrakcją.
Ostatnim punktem wycieczki był zamek krzyżacki w Malborku. To wielki obiekt średniowieczny zbudowany z cegły, w którym spędziliśmy 3 godziny. Podziwialiśmy Zamek Wysoki, Zamek Średni, Pałac Wielkich Mistrzów. Oprócz komnat, korytarzy, sal, pomieszczeń gospodarczych obejrzeliśmy wystawy uzbrojenia, kolekcję bursztynów, wystawę numizmatyczną i ekspozycje archeologiczne.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do autokaru, by udać się w drogę powrotną do domu. Była to pouczająca trzydniowa, wyjazdowa lekcja historii dla młodego pokolenia!
Organizatorem wycieczki była pani Halina Pruszczyk – nauczyciel matematyki, opiekunowie: Beata Gotner – Jurek nauczyciel języka polskiego, Małgorzata Szczuka – Misztal nauczyciel języka rosyjskiego.
Opracowała Beata Gotner - Jurek