W dniach 16,17,18 października 2017 r. uczniowie Gimnazjum w Sadkowicach udali się wraz z wychowawcami na wycieczkę na trasie: Kraków – Zakopane – Oświęcim.
Pierwszy dzień obejmował zwiedzanie dawnej stolicy Polski. Na Wawelu uczniowie poznali nieco historii miasta Krakowa, przypomnieli sobie dynastie tam panujące i wydarzenia historyczne ściśle z tym miejscem związane. Rozpoznawali style od gotyckiego, renesansowego po barokowy. Na dziedzińcu wyróżniali znane ze starożytnej Grecji porządki architektoniczne: dorycki, koryncki i joński. Zwiedzali katedrę, w której odbywały się koronacje i pogrzeby polskich królów. W podziemiach odwiedzili Kryptę Wieszczów Narodowych: A. Mickiewicza, J. Słowackiego i C. K. Norwida oraz kryptę J. Piłsudskiego. Na wzgórzu mieści się również rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka wawelskiego ziejącego ogniem, przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Uliczkami Krakowa przeszliśmy ze wzgórza na Stary Rynek, gdzie zwiedzaliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Udało nam się również wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej wsłuchując się w legendy opowiadane przez przewodnika. Po wizycie w historycznym i urokliwym Krakowie udaliśmy się na nocleg do ośrodka wypoczynkowego „Limba” w Poroninie.
Następnego dnia czekały na nas górskie wojaże. Plan jeden – Sarnia Skała, czyli oko w oko z Giewontem. Wycieczkę na szczyt 1377 m n.p.m. rozpoczęliśmy dość wcześnie, ale pogoda dopisywała. Szlak prowadził skrajem lasu, gdzie mogliśmy podziwiać widoki na panoramę Zakopanego. Skierowaliśmy się od wjazdu na Kasprowy Wierch czarnym szlakiem prowadzącym na Giewont. Wędrówka po dość stromym i naturalnym podłożu – kamienie przeplatane z korzeniami drzew i wyślizganymi skałami – dawały się wszystkim we znaki. Odpoczynek na Czerwonej Przełęczy na drewnianych ławach był wszystkim bardzo potrzebny. Od tego miejsca dzieliło nas 10 minut do zdobycia szczytu. A tu podziwialiśmy masyw Giewontu, szczyty Tatr Zachodnich, Babią Górę oraz Gorce. Udajemy się następnie dnem Doliny Strążyskiej wzdłuż potoku, by wraz z przewodnikiem zatrzymać się na Krupówkach. Pogoda, humory dopisywały, trudniej było z kondycją, ale wszyscy szlak górski zaliczyliśmy. Brawo dla nas!
Ostatniego dnia wycieczki udajemy się do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podzieleni na dwie grupy z przewodnikami zwiedzamy Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny, w którym zginęło ponad milion ludzi. Odwiedziliśmy obiekty budowlane (zwane blokami), autentyczne drogi, rampy, ogrodzenia, a także zbiory obiektów ruchomych po byłych więźniach (walizki, buty, przedmioty codziennego użytku, pasiaki i przedmioty więźniarskie, zdjęcia kobiet, mężczyzn i dzieci, które katalogowali Niemcy, miejsce apeli, ścianę śmierci i pomieszczenia, w których masowo mordowano ludzi i pozbywano się ich ciał, m.in. w krematorium). Te dwie części obozu pozwoliło nam przybliżyć sobie ogrom cierpień, których dokonano na niewinnych ludziach, którym przyszło żyć w czasie II wojny światowej. Niezrozumiały jednak pozostaje dla nas to, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Ta prawdziwa lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci i oby na zawsze dla młodych pokoleń, bo przecież: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” wg słów George’a Santayan’ego. Po wstrząsającej lekcji historii i języka polskiego udaliśmy się do autokaru, by odbyć bezpieczną drogę powrotną do naszych domów.
Opracowała Beata Gotner - Jurek
Opiekę nad uczniami sprawowali: Beata Gotner – Jurek, Ewa Kępka, Magdalena Pajda, Radosław Kowalczyk.