Misja Przyroda – to była naprawdę fajna przygoda – tak uważają uczestnicy projektu edukacyjnego Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych, czyli uczniowie klas I, II i III, którzy w dniach od 7 - 11 września 2015r. mieli okazję nieodpłatnie uczestniczyć w terenowych zajęciach w Świętokrzyskim Parku Narodowym dzięki dofinansowaniu pochodzącego z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz środków własnych Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund.
Nauczycielem – koordynatorem wyjazdu była pani Magdalena Pajda, opiekunami zaś: pani Ewa Kępka, pani Urszula Adamczyk i pan Radosław Kowalczyk. Mieszkaliśmy w Bodzentynie w hotelu „Koziołek”, a firma przewozowa „Muszkieter” zajmowała się od początku do końca naszym transportem.
Pierwszego dnia posługując się mapą zwiedzaliśmy Bodzentyn i jego zabytki Zwiedziliśmy: Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich, mury obronne, Kościół Parafialny pw. Św. Stanisława, Kościół Św. Ducha, Rynek Główny z pomnikiem św. Floriana. Po powrocie do miejsca zakwaterowania w ramach zajęć reporterskich dokonaliśmy podsumowania pierwszego dnia i umieściliśmy pionierski wpis na Facebooku - Misja Przyroda w grupie Świętokrzyski Park Narodowy.
Drugiego dnia po śniadaniu rozpoczęliśmy zajęciami w obiekcie edukacyjnym Świętokrzyskiego Parku Narodowego na temat ekosystemów: leśnego, łąkowego, polnego, kulturowego. Tutaj nasze działania koncentrowały się wokół biotopu i biocenozy. Po tym pouczającym wstępie wyruszyliśmy niebieskim szlakiem z Bodzentyna do Świętej Katarzyny przez Górę Miejską (426 m n.p.m.). Na trasie z pomocą atlasów, lup, lornetek poznawaliśmy skład ekosystemów: leśnego i łąkowego oraz dokonywaliśmy stosownego ich porównania, a przy pomocy kompasu trzymaliśmy kurs na Świętą Katarzynę. Znajdowaliśmy ślady i tropy zwierząt, rozpoznawaliśmy odgłosy i zapachy przyrody. Finałem naszej wędrówki były przepyszne lody w Świętej Katarzynie.
Kolejny dzień naszej przygodyzaczął się od prezentacji o bioróżnorodności w centrum edukacyjnym Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a następnie udaliśmy się na wędrówkę czerwonym szlakiem z Kakonina do Świętej Katarzyny przez Łysicę (612 m n.p.m.). Po drodze widzieliśmy niesamowite gołoborza,które zrobiły na nas ogromne wrażenie., a na koniec podsumowaliśmy kolejny dzień reporterskim wpisem na Facebooku i tanecznym akcentem zakończyliśmy nasz dzień. Każdy dzień naszych wędrówek kończył się podsumowaniem wszystkiego co poznaliśmy, zobaczyliśmy co nas zaciekawiło i zadziwiło.
Czwarty dzień dzień kulturowy dostarczył nam wielu miłych wrażeń. Perełki kultury Świętokrzyskiego Parku prezentowała nam pani przewodnik. Wyjechaliśmy z Bodzentyna aby dotrzeć na Święty Krzyż. Zwiedzanie rozpoczęliśmy szlakiem czerwonym i znów mieliśmy okazję podziwiać gołoborza, a następnie klasztor na Świętym Krzyżu ufundowany w XII wieku m.in. z inicjatywy księcia Bolesława III Krzywoustego znajduje się w pięknym otoczeniu lasów świętokrzyskich, na szczycie Łysej Góry. Tutaj zobaczyliśmy relikwie Krzyża Świętego, weszliśmy na wieżę widokową, z której oglądaliśmy niesamowite widoki sięgające aż pod Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski. Zobaczyliśmy też kryptę ze zmumifikowanym ciałem Jeremiego Wiśniowieckiego ojca króla Polski Michała Wiśniowieckiego, a muzeum przyrodnicze zachwyciło nas bogactwem różnorodnych zwierząt, roślin, a przede wszystkim efektami, które towarzyszyły wypiętrzaniu się Gór Świętokrzyskich. Nasza wędrówka zakończyła się w Nowej Słupi przy figurce św. Emeryka, ale jeszcze później mogliśmy cofnąć się w przeszłość do czasów w których żyły plemiona germańskie w Centrum Kulturowo – Archeologicznym. Ostatni dzień naszej podróży zwieńczyła wycieczka do Ciekot miejscowości, w której żył i mieszkał Stefan Żeromski.
Opracowały: Magdalena Pajda, Urszula Adamczyk